fbpx

האם הילד שלכם, הישגי, מחונן או יצירתי?

המרכז לקידום מחוננים צעירים למצויינות ויצירתיות

האם הילד שלכם, הישגי, מחונן או יצירתי?

האם הילד שלכם, הישגי, מחונן או יצירתי?

ילדים בעלי השגים גבוהים לעומת מחוננים

למרות שניתן להתבלבל במושגים לעתים קרובות, יש הבדלים ברורים בין מחוננות לבין הישגים הגבוהים. ילד מחונן יכול להיות עם השגים גבוהים ויכול להיות ללא השכים גבוהים. כמו כן, בעלי השגים גבוהים יכולים ויכולים גםעלא להיות מחוננים

המשיגנים הגבוהים הם התלמידים שמצליחים היטב בבית הספר, בעוד שתלמידים מחוננים הם אלה שיש להם אינטליגנציה גבוהה ונטייה ללמידה. כאשר מנסים לקבוע אם תלמיד הוא מוכשר/מחונו ו/או בעל השגיות גבוהה, יש מספר תכונות והתנהגויות לשקול.

 1. המשיגנים הגבוהים
  המשיגנים הגבוהים הם תלמידים בעלי מוטיבציה חזקה לבצע היטב ולהצליח בבית הספר. בדרך כלל, הם התלמידים שנהנים להיות בבית הספר, לקבל מאיות, לשנן מידע בקלות ולתת תשובות מלאות ומדויקות. יש להם המון ידע מתקדם והם בראש הכיתה שלהם. הם נוטים להיות מרוצים עם הידע שלהם והכישורים שלבם, הם יקבלו מידע חדש עם נכונות ועניין בעת הצורך. המשיגנים הגבוהים הם בדרך כלל מבחינה רגשית וחברתית “על המסלול”, והם מתייחסים היטב לעמיתים משכבת הגיל שלהם.
 2. הילדים המחוננים
  תלמידים מחוננים הם תלמידים בעלי מוטיבציה חזקה ללמוד ולהרחיב את היכולת האינטלקטואלית שלהם. הם מעדיפים למידה מכוונת עצמית, ובדר”כ לא מונעים על ידי ציונים, הם מצוינים ביצירת מסקנות וקשרים, מציבים שאלות מורכבות, יוצרים מושגים מופשטים והם מעבר לרמה של הכיתה שלהם. הם אינם מסתפקים בתשובה ישירה, ומעדיפים לבחון את ההשלכות המורכבות והבסיסיות של הבעיה. הם נוטים להיות בעלי ביקורת עצמית ומחפשים כל הזמן להרחיב את הידע שלהם. ילדים מחוננים עשויים להיות מאחור מבחינה רגשית וחברתית או “על המסלול” או מתקדמים לגילם. הרוב הנוטים להתחבר עם עמיתים על בסיס עניין אינטלקטואלי משותף ולא דמיון בגיל.
 3. מחוננים ובעלי הישג גבוה
  למרות שהשגי ומחונן הם שני תיאורים נפרדים, אין זה אומר שהם לא יכולים להתרחש יחד. חלק מהתלמידים הם לומדים גם מחוננים וגם בעלי השגים. תלמידים אלה נוטים להצליח בבית הספר, מקבלים ציונים גבוהים ומבצעים היטב בשיעורי בית ובחינות. במקביל, הם ניגשים לבעיות עם חדשנות וראיה מורכבת. למרות שהמוטיבציה העיקרית שלהם היא בעיקר ללמוד, הרצון הזה נוטה להשאיל את עצמו באופן טבעי להשגת ביצועים חזקים והישגים גבוהים.
 4. מחוננים אך לא בעלי הישגיות גבוהה
  חלק מהתלמידים המחוננים, הם לא בהכרח בעלי הישג גבוה. במקרים אלה, התלמיד בדרך כלל לא מסוגל לבצע היטב בבית ספר משום שהוא לא מגורה מהפשטות של השיעור או דעתו מוסחת מדי בגלל המחשבות האבסטרקטיות שלו. סוג זה של תלמידים פורח בדרך כלל מסגרות לא בית ספריות כמו חוגים למחוננים, באתגר אינטלקטואלי וקורסים מתקדמים. הם נהנים יותר משיעורי בית שהם פחות מובנים (אך קשים יותר) ומבחינות שהם בסגנון מאמר.
 5. השגיות גבוהה אך לא מחוננים
  תלמידים בעלי הישג גבוה אך לא בהכרח מחוננים מצליחים בכל מסגרת ובכל כיתה בה הם נמצאים. כיוון שהם מונעים מכוח מציונים, הם נהנים מסטנדרטים מחמירים והציונים מניעים אותם להרחבת יכולותיהם. הם לומדים היטב על ידי שינון ומעדיפים בעיות ותשובות ברורות. הם יהפכו להיות מתוסכלים אם תינתן להם בעיה מעורפלת מדי או מופשטת ללא תשובה מוצקה.

ילדים בעלי השגים גבוהים מחוננים ויצירתיים

כיום נהוג לחלק את קבוצות הילדים המוכשרים ל3 – ההשגיים, המחוננים והיצירתיים. מטבע הדברים יש ילדים שנמצאים ביותר מקבוצה אתת מובהקת.

תלמיד השגיתלמיד מחונןבעל המחשבה היצירתית
זוכר את התשובותמציג שאלות לא צפויותמזהה חריגים ומקרי קצה
מתענייןסקרןתוהה
קשובמעורב נפשית באופן סלקטיביחולם בהקיץ, נראה לא מעורב
יוצר רעיונות מתקדמים.יוצר רעיונות מורכבים ואבסטרקטייםגולש עם רעיונות, שרבים מהם לעולם לא יפותחו
עובד קשה להשגיויודע בלי לעבוד קשהמשחק עם רעיונות ותפיסות
ענה על השאלות בפרוטרוטעונה עם עם עומק ופרספקטיבות מרובותמזריק אפשרויות חדשות
ביצועים בראש הקבוצהמעבר לקבוצההוא בקבוצה משלו
מגיב בידע ובמומחיותמציג תחושות ודעות ממספר פרספקטיבותמשתף דעות מוזרות. לפעמים סותרות
לומד בקלותכבר יודעשאלות: מה אם…
צריך 6 כדי 8 חזרות כדי לשלוט בחומרצריך 1 עד 3 לשליטה בחומרמעלה תתהיות על הצורך בשליטה בחונר
נהנה מחברתם של עמיתים לגילמעדיף את החברה של עמיתים שכליתמעדיף את החברה של עמיתים יצירתיים, אבל לעתים קרובות עובד לבד
מבין הומור מורכב ומופשטמבין הומור מורכב ומופשטמתענג על הומור פראי, מחוץ לקופסא
נהנה מהלימודים לעתים קרובותנהנה מלימוד עצמינהנה ליצור
הוא “מהנדס” בעל מומחיות בתחוםהוא “מומחה” שעושה קיצורים מעבר לשדה המומחיותהוא ממציא ומחולל רעיונות