חוגים לילדים מחוננים – רמת-גן גבעתיים

אם יש לכם ילדים בגן חובה, או בכיתה א, ב –  ואם יש להם סקרנות בלתי נגמרת, הבנה אשר מקדימה את בני גילם ויצירתיות,  אז חבל לחכות עד  לבחינות של משרד החינוך – כדאי לרשום אותו למסגרת לילדים מחוננים צעירים ולפתח את הכישרון כבר עכשיו.

איפה מתקיימים החוגים למחוננים?

באיזור רמת-גן גבעתיים, הלימודים מתקיימים במרכז "מרחבי ידע" בסמוך לקניון לגבעתיים. יש חנייה צמוד למתחם וההורים מוזמנים בזמן החוגים לשהות בסמוך לעבוד ליהנות ולשתות ק­פה… (יש עגלת קפה בחצר!).

התלמידים שלנו מגיעים מהישובים: רמת-גן, גבעתיים ורמת אפעל. 

בתוכניות שלנו, לילדכם תהיה הזדמנות לחקור את תחומי העניין והתשוקות שלו, לפתח את כישוריו וכישרונותיו ולבנות את הביטחון וההערכה העצמית שלו. אנו מכירים בכך שלילדים מחוננים יש צרכים לימודיים ייחודיים, ואנו מחויבים לספק הדרכה ותמיכה אישית כדי לעזור לילדכם לשגשג. 

אילו חוגים בתוכנית?

התוכנית מחולקת לשתי קבוצות גיל: קבוצה לילדים בגן חובה וקבוצה לילדים בכיתות א', ב'. לכל קבוצת גיל יש שני מסלולים מהם ניתן לבחור:

(1)  מסלול תכנות משחקים בטאבלט – במסלול זה אנחנו מלמדים את הילדים את יסודות התכנות על-גבי תוכנה בשם scrachjr – זוהי תוכנה שפותחה ע"י אוניברסיטת MIT ואינה מצריכה ידע בקריאה ובכתיבה. זהו החוג היחיד מחוץ לארה”ב שמשתמש בכלים של ה PBS – Public Broadcasting Service האמריקאי שפותחו לפלטפורמה הזו.

 ScratchJr היא שפת תכנות חזותית שמאפשרת  לילדים ליצור סיפורים, משחקים והנפשות אינטראקטיביים משלהם.

השפה מספק לילדים בסיס לחשיבה חישובית, שהיא חיונית בעולם הדיגיטלי שלנו. כאשר ילדים לומדים לקודד ב-ScratchJr,  הם לומדים אסטרטגיות חשובות לפתרון בעיות, עיצוב פרויקטים והעברת רעיונות. ScratchJr  מאפשר לתלמידים ליצור פרויקטים המבטאים את הרעיונות שלהם ומעבירים רעיונות בתחומי ידע רבים.

ישנם מספר מחקרים שמראים שילדים הלומדים קידוד בגיל צעיר יכולים לפתח יכולות קוגניטיביות כמו תפיסה, חשיבה לוגית ועיבוד חזותי מוקדם יותר מבני גילם.

(2) מסלול "לפיתוח חשיבה" – במשך השנה, הילדים יעברו 3 הרפתקאות – (1) "הרפתקת חכמת הפיראטים", "הביקור אצל קיסר יפן״, ו"במעבדת המשחקים של איינשטיין" החוג מבוסס על תפיסת חינוך ה- ‏STEM‏ שהיא היכולת ליישם את ההבנה של ”איך העולם פועל‎“  

ב״חכמת הפירטים״ נשאל מדוע לפיראט יש רטייה על עין אחת ואיך זה קשור לראייה בחושך?  מדוע ספינת הפיראטים אינה שוקעת ואיך זה קשור לארכימדס? איך מנווטים לתיבת אוצר ואיך בונים מצפן?  התשובה לכל השאלות היא מדעית.

"בביקור אצל קיסר יפן״ – נעסוק במתמטיקה בסגנון יפני – מתמטיקה היא שפה אוניברסלית, בעקבות ההצלחה של הסודוקו הגיעו  עשרות רבות של חידות יפניות, פאזלים גאומטריים ומשחקי דו-קרב אסטרטגים. החוג מתרכז ב”למידה עם הידיים” מתוך כוונה שהבסיס לאינטואיציה המתמטית מחייבת “לטעות ולנסות שוב”. נלמד ונפתור חידות כמו : שאקה-שאקה (סנדלים מרובעים), הקרפדה בביצה, מרופאקה, חידאטו ונרכיב שלל צורות גם דו-מממדיות וגם תלת מממדיות.

״במעבדת המשחקים של איינשטיין״- נעסוק ביצירתיות – אלברט איינשטיין אמר פעם ש"יצירתיות היא בסך הכל אינטליגנציה שמשתעשעת".  ואכן, מרבית הקידמה האנושית נזקפת לטובת היצירתיות שלנו. במיוחד זו של בני האדם היצירתיים בשלל תחומים – מהמדע, דרך הטכנולוגיה, האמנות ועד לעסקים, החברה והתפתחות החברה האנושית והיחסים בין בני אדם. בחוג נפתח את החשיבה הייחודית הזו באמצעות משחקים (הרי צריכים להשתעשע) ושינוי החוקים והמטרות שלהם כדי שהילד יצטרך להסתגל במהירות לשינויים במשחק ולהתמודד איתם.‏ נצטרך להתאים את עצמנו למציאות המשחק שמשתנה.

מפגשי חשיפה ומתווה החוגים

לרישום למפגשי החשיפה לקראת שנת הלימודים הבאה אפשר להכנס לקישור הזה 

החוגים בשנת הלימודים תשפ״ד יהיו בימים הבאים:

יום שני – 16:30 עד 17:30 תכנות גן חובה וכיתה א׳

יום שני – 17:30 עד 18:30 תכנות כיתה ב׳

יום שני – 18:80 עד 19:30 – תכנות מתקדמים (חוג המשך)

יום חמישי – 16:45 עד 17:45 פיתוח חשיבה גן חובה וכיתה א׳

יום חמישי – 17:45 עד 18:45 יתוח חשיבה כיתה ב׳

האם צריך מבחני קבלה?

אנחנו מאמינים שילדים בגיל הזה לא צריכים לעמוד בלחץ של בחינה – אבל יש מבדק קבלה שהוא בהיבט יותר משחקי ע"י המאבחנת שלנו.

רוצים לדעת יותר?

מלאו את הטופס ואנחנו נחזור אליכם, או שתוכלו להמשיך לקרוא באתר שלנו